Cellene i blod- og lymfesystem har sitt utspring fra stamcellene i benmargen. Ved lymfom og leukemi, samt ved mistanke om metastaser til benmarg, gjøres en benmargundersøkelse. I pediatrien gjøres vanligvis en aspirasjon og/eller en biopsi fra crista iliaca (hoftebenet). Ved utredning av Hodgkin lymfom og noen solide svulster tas aspirasjon og biopsi fra begge sider. Sternalpunksjon gjøres ikke på barn.
Benmargspunksjon på barn gjøres alltid i narkose.
En benmargsundersøkelse innebærer
-
Utstryk ved primærutredning, og senere som behandlingskontroll ved leukemier eller ved benmargsaffeksjon ved lymfomer/solide svulster
-
Aspirat til flowcytometri, cytogenetikk, molekylærgenetik undersøkelse og noen ganger til forskningsprosjekter
-
Biopsi
-
Perifert blodutstryk
Ved diagnostikk gjøres:
-
-
cytogenetikk (kromosomundersøkelse)
-
molekylærgenetiske undersøkelser (eksempelvis PCR: polymerase kjedereaksjon, FISH: fluorescens in situ hybridisering)
-
spesielle undersøkelser i forbindelse med studier
Indikasjoner
Utredning av:
-
lymfom og leukemi
-
alvorlig anemi
-
trombocytopeni
-
uklare bensmerter/reumatiske symptomer
-
uklar feber
-
Undersøkelse av eventuelle tumormetastaser i benmargen
-
Vurdering av behandlingseffekt
Den eneste kontraindikasjon for å utføre en benmargsbiopsi er alvorlig hemofili. Da må den gjøres etter avtale med en hemofili-klinikk.
Ved Marevan® behandling bør INR være ≤ 3.
NSAID/ASA behøver ikke å seponeres. Det må gjøres oppmerksom på en eventuell trombocytopeni.
Mål